Class 3 Maths Questions Olympiad

Last updated on October 21st, 2021 at 03:27 pm

Class 3 Maths Questions Olympiad

Class 3 Maths Questions Olympiad | Maths Olympiad Class 3 Practice Questions & Answers along with Solutions.Maths Olympiad Class 3 Practice Questions & Answers along with Solutions.Test your knowledge with these test and prepare for olympiad.

Shanaya buy 3 teddy Bears for Rs.990. The cost of each teddy bear is _________

Rs.390             

Rs.330       

Rs.350             

Rs.325

Solution :- 3 teddy bears costs rs. 990 ,so cost of 1 teddy bear is 990/3 = 330

On 15th August 2019, 300 US dollars are worth Rs.21000. On that day, find the cost of 1 US dollar in rupees.

Rs.70              

Rs.60         

Rs.65       

Rs.68

Solution:- 300 us dollars = 21000 , so we have to find the price of 1 dollar = 21000 / 300 = 70

The cost of 14 kg basmati Rice is Rs.1190. Find the cost of 1 kg basmati Rice.

Rs.85             

Rs.95

Rs.105

Rs.110

Solution :- 14 kg Basmati rice cost is Rs. 1190 ,so 1 Kg basmati rice is 1190 / 14  = 85 , So the cost of 1 Kg basmati Rice is Rs 85.

 The cost of 1 kg of sugar is Rs.42. What will be the cost of 28 kgs of sugar?

Rs.1176          

Rs.1180

Rs.1200              

Rs.1250

Solution :- 1 Kg of sugar is Rs. 42 ,then Cost of 28 Kg sugar is 42 * 28 = 1176.

Updated: October 21, 2021 — 3:27 pm

Leave a Reply